HbbTV může být přínosem pro diváky. Musí se však objevit u nejlevnějších set-top-boxů
Funkcionalita HbbTV přímo nesouvisí s vysíláním v DVB-T2. Lze ji uplatnit i ve standardu DVB-T a je pochopitelně k dispozici i v jiných platformách – především na satelitu. Rozhodující je vždy typ TV přijímače a set-top-boxu a jeho kompatibilita s HbbTV.
Pokud jste si nedávno koupili novou televizi s podporou DVB-T2, je prakticky jisté, že má podporu HbbTV. Jiná situace je však u set-top-boxů, především u nejlevnějších typů, které HbbTV vesměs nepodporují. Pokud máte o tuto funkcionalitu zájem, musíte počítat s 1500 Kč a více. Situace se může v nejbližších měsících změnit, ale už teď je jisté, že nejlevnější a pro většinu lidí dostačující DVB-T2 set-top-boxy budou bez této funkce.
Pokud očekáváte, že si na svém dálkovém ovládání navolíte iVysílání České televize nebo pořady TV Prima, musíte se ujistit, že vámi zvolený set-top-box to umožňuje… a případně si koupit dražší model.
Řada diváků si totiž kupuje set-top-box zejména proto, aby nemusela (zatím) investovat do nového TV přijímače. Přídavný box má být v tomto případě pouze dočasným řešením a tak je i celkem přirozené, že většina diváků sáhne po nejlevnější dostupné krabičce.
Pokud ale očekáváte, že si na svém dálkovém ovládání navolíte iVysílání České televize nebo pořady TV Prima, musíte se ujistit, že vámi zvolený set-top-box to umožňuje – a případně si koupit dražší model.
Mimochodem, nezapomeňte na nutnost propojení set-top-boxu s internetem a rovněž si buďte vědomi, že ani samotné HbbTV není zadarmo. Divák za něj zaplatí tím, že bude muset strpět mnoho otravných reklamních sdělení než se konečně dostane ke zvolenému obsahu.
Jedinou světlou výjimkou z tohoto pravidla je iVysílání České televize, které nemá v sobě reklamu a přináší skutečně bohatý obsah. Tuto HbbTV aplikaci si ale divák pro změnu platí přes koncesionářské poplatky.