Televize přes anténu zatím nemusí uvolnit pásmo 600 MHz. Další revize bude v roce 2031
Televizní společnosti měly před konferencí WRC-23 garanci zachování pásma 600 MHz pro účely terestrické televize minimálně do roku 2030. ČTÚ nyní informuje o nově schválených podmínkách, které zajišťují dlouhodobou mezinárodní ochranu digitální terestrické televize.
Český telekomunikační úřad v pátek informoval o prvních závěrech světové radiokomunikační konference WRC-23. Pro televizní trh byla klíčovým tématem budoucnost pásma 470–694 MHz, které se zjednodušeně označuje jako pásmo 600 MHz. V Evropě je toto pásmo využívané pro pozemní televizní vysílání. Televizní společnosti měly před konferencí garanci tohoto pásma minimálně do roku 2030. ČTÚ nyní informuje o nově schválených podmínkách, které zajišťují dlouhodobou mezinárodní ochranu digitální terestrické televize.„Celé pásmo, včetně 600 MHz, zůstává v Evropě přiděleno pro přednostní TV vysílání minimálně do roku 2031. Podmínky nadále garantují státům možnost využívání plného rozsahu kmitočtů pro DTT v dlouhodobém horizontu,“ uvádí tisková zpráva Českého telekomunikačního úřadu.
„Výsledky konference považuji pro Evropu i pro ČR za úspěšné. Byla prosazena řada evropských návrhů a pozic. Konference WRC-23 potvrdila mezinárodní ochranu kmitočtů pro terestrické vysílání,“ uvedl předseda Rady ČTÚ Marek Ebert.
Západní média informují, že další revize využití pásma 600 MHz by měla proběhnout na konferenci WRC-31. V pásmu 600 MHz budou moci i nadále působit další služby, toto pásmo využívají například bezdrátové mikrofony.
Důležité je, že televizní společnosti nebudou muset v příštích letech uvolnit zmíněné pásmo 600 MHz. To by totiž mohlo znamenat výrazné komplikace v dostupnosti vhodných kmitočtů pro některé operátory terestrických multiplexů. Nedávný proces uvolnění pásma 700 MHz, který byl dokončen před třemi lety, zahrnoval v některých zemích přechod z původní platformy DVB-T na úspornější vysílací platformu DVB-T2.
Jednotlivé evropské země tehdy volily individuální řešení podle svých potřeb. Česká republika rozhodla o přechodu svých celoplošných vysílacích sítí na DVB-T2. Některé jiné země setrvaly u DVB-T, jelikož přechod na úspornější platformu nebyl nutnou podmínkou uvolnění pásma 700 MHz.
Související téma: Specializovaná sekce webu TV Kompas mapující proces uvolňování pásma 700 MHz v jednotlivých zemích Evropské unie