Pokuta 8 milionů EUR za nepřijatelnou exkluzivitu u prémiových sportovních přenosů
Pokud chcete co nejefektivněji bránit pirátství, musíte zároveň zajistit i férové podmínky pro legální šíření sportovních soutěží. V tomto kontextu lze rozumět iniciativě italského úřadu, který dohlíží na hospodářskou soutěž. Tamnímu úřadu se nelíbí, že domácí fotbalová soutěž Serie A je na základě exkluzivní sublicenční smlouvy dostupná pouze u jednoho tradičního pay-tv operátora. Úřad udělil velmi vysokou pokutu exkluzivnímu držiteli práv za to, že svá práva sublicencoval pouze jednomu partnerovi. Navíc tomuto partnerovi zakázal navazování dalších partnerství s jinými společnostmi v oboru telekomunikací.
Zjednodušeně řečeno, Telecom Italia TIM měl být jediný subjekt, jenž se za jistých podmínek dostane k zápasům nejžádanější domácí fotbalové soutěže. TIM poskytoval zápasy tradičnímu publiku sledujícímu lineární TV službu, zatímco exkluzivní držitel práv DAZN pokrýval publikum sledující zápasy přes internet nebo přes jeho placenou terestrickou platformu.
A právě to se italskému dohledu nad hospodářskou soutěží nelíbilo. Operátor streamingové a placené terestrické platformy DAZN dostal pokutu 7,24 milionů EUR za porušení pravidel, zatímco TIM dostal pokutu ve výši 760 tisíc EUR. Celková výše pokuty pro oba subjekty tak přesáhla 8 milionů EUR.
I tento případ ukazuje, že prémiové sportovní přenosy se v dnešní době neobejdou bez ohromných investic, které je potřeba rozložit mezi více subjektů. Cena sportovních práv je v mnoha zemích už tak vysoká, že žádný pay-tv subjekt si nemůže dovolit platit za exkluzivní práva samostatně.
Úplná exkluzivita je příliš drahá…
I tento případ ukazuje, že prémiové sportovní přenosy se v dnešní době neobejdou bez ohromných investic, které je potřeba rozložit mezi více subjektů. Cena sportovních práv je v mnoha zemích už tak vysoká, že žádný pay-tv subjekt si nemůže dovolit platit za exkluzivní práva samostatně. Budoucnost je v tom, že se dá dohromady několik partnerů, kteří jsou za běžných podmínek konkurenti ve svém oboru. Jen tak mohou dát dohromady požadovaný balíček peněz, aby mohli zakoupit vysílací práva.
Podobné okolnosti dovedly v Itálii DAZN ke spolupráci s TIM. Problém nastal ve chvíli, kdy obě strany odmítly spolupracovat s dalšími účastníky trhu. Přitom spolupráce několika různých společností je dnes již standardem v jiných vyspělých zemích. Na britském trhu například spolupracují operátoři BT, Sky i Virgin (Liberty Global) a navzájem sdílejí nejatraktivnější sportovní kanály. Podobný model funguje i v Německu, Rakousku nebo ve Švýcarsku.
A úplně stejně to již funguje i v České republice a na Slovensku, kde několik silných subjektů participuje na vysílání nejžádanějších sportovních soutěží. V čele celého procesu je skupina Nova, která provozuje prémiové sportovní kanály Nova Sport 3 a Nova Sport 4, ovšem jejich dostupnost je omezená jen na několik vzájemně kooperujících operátorů. Podobná situace je v případě programů Premier Sport 1 a Premier Sport 2. V těchto případech jde přímo o produkt vytvářený zúčastněnými operátory od samotného procesu nákupu vysílacích práv až po produkci programů a jejich distribuci.
Úřad udělil velmi vysokou pokutu exkluzivnímu držiteli práv za to, že svá práva sublicencoval pouze jednomu partnerovi. Navíc tomuto partnerovi zakázal navazování dalších partnerství s jinými společnostmi v oboru telekomunikací.