Pár poznámek k odcházejícímu generálnímu řediteli České televize
Česká televize bude mít nového generálního ředitele. Po dlouhých 12 letech. Petr Dvořák se zapíše jako vůbec nejdéle sloužící šéf této instituce, který se dokonce ucházel o třetí šestiletý mandát. Nicméně je pozitivní, že na Kavčích horách dochází k výměně šéfa, jelikož ten původní ztratil klíčovou politickou podporu. Podrobněji se nad tím zamýšlíme v dnešní poznámce.
Petr Dvořák přišel do ČT ze soukromé sféry. Podařilo se mu televizi stabilizovat, ovšem v posledních letech už rozvojově stagnovala. Důvodem bylo, že současné vedení už nedokázalo najít politickou podporu pro některé velmi nepopulární kroky, například pro zvýšení koncesionářských poplatků nebo pro systémové změny v distribuci signálu. Veřejnoprávní televize se nedokázala odbřemenit od velmi drahého terestrického vysílání, ani nenašla způsob, jak jej efektivně zajistit ve spolupráci s komerčními televizemi, případně v kombinaci s dalšími platformami.Přechod na DVB-T2 neproběhl v režii České televize, ale zejména v režii státu, jehož podmínkám se televize přizpůsobila nebo musela přizpůsobit. Ředitel Petr Dvořák dlouhodobě upozorňoval na neustále klesající hodnotu koncesionářských poplatků a na nutnost jejich okamžitého zvýšení. Ke své vlastní smůle však nikdy dostatečně razantně neupozornil na nákladovou neúnosnost terestrické platformy, ani nenabídl alternativní řešení, které by televizi umožnilo platit výrazně méně za anténní šíření signálu. Přechod na DVB-T2 sice přinesl televizi určitou úsporu i možnost vysílat všechny programy v HD rozlišení, ovšem bylo to jen za cenu velmi vysokých investicí čítajících více než 1 miliardu korun.
Další prostředky si vyžaduje právě provoz vlastního celoplošného multiplexu. Ten pro Českou televizi znamená velké fixní náklady. Doposud například není jasné, zda Česká televize opravdu potřebuje za každou cenu svůj vlastní DVB-T2 multiplex, nebo proč by se o část kapacity a nákladů na terestriku nemohla dělit s komerčními subjekty.
Měnící se způsoby sledování televize
Dnes má ČT k dispozici celou kapacitu veřejnoprávního multiplexu sama pro sebe, a pro stanice Českého rozhlasu. Ovšem pro potřeby svých terestrických kanálů by jí stačila i výrazně nižší kapacita. (Je na debatu, zda by potřebovala dvě třetiny nebo dokonce jen polovinu současné kapacity multiplexu.)
Vzhledem ke změnám v preferencích diváků i změnám ve způsobech příjmu televizního vysílání by ale mělo do budoucna smysl, kdyby ČT mohla nevyužitou kapacitu ze svého multiplexu někomu pronajmout. Jenomže nemůže, neboť jí to zákon neumožňuje. Na podobnou výraznou změnu totiž potřebuje aktivní pomoc politiků.
V návaznosti na předchozí bod si dovolím ještě poznamenat, že v procesu přechodu na DVB-T2 neuplatnil Petr Dvořák v plné míře své předchozí negociační schopnosti, kterými byl pověstný ze svého působení v soukromé sféře. Když se v letech 2009-2011 přecházelo z analogového vysílání na DVB-T1, Petr Dvořák tehdy v roli generálního ředitele Novy urputně bojoval za každý detail, aby jim vedená soukromá televize vytěžila z celého procesu co nejvíc.
Tuto bojovnou vlastnost však neprokázal jako šéf veřejnoprávní instituce v přechodu na DVB-T2. Ano, bojoval za zvýšení koncesionářských poplatků, ale nepodařilo se mu prosadit některé výrazně efektivnější ekonomické podmínky pro Českou televizi v terestrické platformě.
Zde však musím poznamenat, že v tomto případě jde o můj subjektivní názor, který se nemusí shodovat s názory jiných novinářů nebo klíčových účastníků trhu.
ČT je na politicích nezávislá, ovšem volba generálního ředitele je věcí politickou
Nedávný výsledek volby generálního ředitele rovněž naznačuje, že Petr Dvořák ztratil v této roli rozhodující politickou podporu. V roce 2017, kdy kandidoval za šéfa Kavčích hor podruhé, získal v rozhodujícím kole volby hlasy všech 15 radních (!).
Můžeme si namlouvat, že Česká televize je ze zákona nezávislá na politicích. Ovšem samotná volba jejího generálního ředitele je ze své podstaty věcí politickou. Politici totiž vybírají samotné volitele, tedy členy Rady ČT. Sám ředitel televize rovněž nezmůže nic, pokud mu zákonodárci nekryjí záda. A pan Dvořák o toto krytí v posledních několika letech přišel. Fakt, že členové rady nyní poměrně jednoznačně upřednostnili jiného kandidáta, to jen potvrdil.
Nyní je už zbytečné polemizovat nad tím, co bylo důvodem ztráty politické podpory. Pro nového ředitele instituce však bude důležité, aby Česká televize programově i politicky pokrývala co nejširší spektrum pohledů a názorů, aby ani v nejmenším nestranila žádné skupině. Jen tak může o sobě tvrdit, že skutečně poskytuje veřejnou službu všem.
V tomto směru můžeme příštímu generálnímu řediteli Janu Součkovi popřát hodně štěstí i odvahy. Nebude to mít jednoduché, neboť je takřka nemožné zalíbit se všem.
Názor: Nový generální ředitel ČT předpokládá konec anténního příjmu po roce 2030. Má pravdu nebo se mýlí?