Terestrická televize nemá v Portugalsku moc dobré vyhlídky
Portugalsko hledá cestu, jak nahradit televizní příjem přes anténu, který v konkurenci modernějších TV platforem ztrácí oblíbenost u diváků. Podle jednoho z vysílatelů je konec většiny stanic v terestrickém vysílání jen otázkou času. Zástupce jedné z mediálních společností dokonce nazval tuto technologii „mrtvou“, tedy alespoň v kontextu portugalského trhu.
Podle západních médií využívá tuto přijímovou platformu primárně jen přibližně 150 tisíc domácností, tedy méně než 5 procent. Dominantní operátor terestrických multiplexů má platné příděly jen na nejbližší čtyři roky místo původně uvažovaných sedmi let. Operátoři multiplexů v jiných zemích včetně ČR mají totiž své příděly k dispozici až do roku 2030.
Již před rokem jsme na webu TVKOMPAS.cz informovali o nejisté budoucnosti terestrické televizní platformy. Zástupci národního regulátora Anacom v rámci pracovní skupiny k budoucnosti terestrické televizní platformy tehdy zaměřili svou pozornost na možnost, aby byl anténní příjem v odlehlých oblastech nahrazen satelitem případně jinými druhy příjmu.
Doporučená archivní analýza: Terestrika s nejistou budoucností? Portugalsko nepřešlo na DVB-T2, uvažuje o satelitu a IPTV
Portugalský regulátor tehdy navrhoval, aby se v kabelové platformě povinně vysílaly základní programy zdarma, díky čemuž by se diváci dostali k bezplatnému televiznímu obsahu ve stejném rozsahu jako doposud. A pokud by měli zájem, mohli by si připlatit za některé placené programy. Vzhledem k omezenému dosahu kabelové televize se však už tehdy předpokládalo, že by se tento návrh mohl rozšířit i na další přijímové platformy, především na satelit a internetovou televizi.
Portugalsko se snažilo ochránit anténní příjem i tím, že zachovalo původní standard DVB-T, a nenutilo své diváky k přechodu na DVB-T2. Diváci tedy nemuseli měnit své přijímače, ani investovat do rekonstrukce společných televizních antén.
Podíl diváků placené televize i přesto každoročně roste o několik procentních bodů. Zlomovým byl rok 2020, kdy proběhla světem výrazná éra covidových lockdownů. Ta se vyznačovala tím, že většina operátorů poskytla divákům možnost sledovat placenou televizi zdarma, nebo za velmi výhodných podmínek, po dobu několika měsíců. Tato strategie se operátorům vyplatila, jelikož velká část nově registrovaných diváků nakonec u placené televize setrvala. Portugalsko nebylo v tomto směru výjimkou.
Podoba anténního příjmu po roce 2030 v celé Evropě bude záviset od výsledku Světové radiokomunikační konference WRC 23, která se uskuteční koncem roku, a bude rozhodovat mimo jiné o další budoucnosti pásma 600 MHz. To je momentálně vyčleněno pro potřeby televizních operátorů, ovšem jednou z možností je vyčlenění tohoto pásma pro potřeby mobilních telekomunikačních operátorů.
Další informace: Placenou televizi v Portugalsku si platí víc diváků než kolik je tam domácností