České Radiokomunikace zahajují druhou fázi testů 5G vysílání
Archivní analýza: Uspěje lineární televize přes 5G Broadcast? Klíčový bude zájem divákůČeské Radiokomunikace zahajují druhou fázi testování digitálního televizního a rozhlasového vysílání v novém vysílacím standardu 5G. Na trhu sice nejsou zatím k dispozici žádné spotřebitelské přijímače pro sledování programů v režimu 5G Broadcast, ovšem testovací vysílání má i přesto svůj smysl. Podobné testy realizují i DTT operátoři v jiných zemích. Vysílání v 5G Broadcast v budoucnu umožní divákům sledovat televizi ve vysoké kvalitě prostřednictvím chytrých telefonů a tabletů, například na cestách, a to bez potřeby využití mobilních dat.
Toto vysílání bude možné sledovat jen na mobilním zařízení, které bude mít přímo integrovanou možnost příjmu standardu 5G Broadcast. Prozatím tuto možnost nemá žádný běžně dostupný chytrý telefon, diváci však mohou sledovat televizní programy alespoň prostřednictvím standardních datových služeb 4G a 5G.
„V testování nových technologií v televizním vysílání jsme tradičním lídrem a tuto pozici potvrzujeme i v případě technologie 5G Broadcast,“ říká Miloš Mastník, generální ředitel Českých Radiokomunikací.
Radiokomunikace nyní startují testovací vysílání ze dvou pražských vysílačů – Žižkova a Strahova. Navazují na předchozí testy, které realizovaly v průběhu roku 2022. Účelem testu je ověřit pokrytí signálem v Praze a možnosti mobilního příjmu TV vysílání a nastavení různých modulačních schémat pro zajištění optimálních vysílacích parametrů.
Společnost chce během aktuálního testovacího vysílání získat praktické poznatky o dostupné technologii, parametrech při využití jednofrekvenční sítě a porovnat pokrytí s předchozím testem z roku 2022, kdy se vysílalo jen ze Žižkovské vysílače.
Technické údaje:
Lokalita testovacího vysílání: Praha město a Praha Strahov
Kmitočet: 746 MHz (CH55) – v duplexní mezeře pásma 700 MHz
Vyzářený výkon ERP: 32 kW (Praha – město) a 2 kW (Praha – Strahov)
Šířka kanálu: 8MHz
Polarizace: vertikální (obě lokality)