Twitter naštval představitele některých médii veřejné služby. Označil je za státem financované
Jeden z nejbohatších mužů planety Elon Musk si hraje s médií veřejné služby. Jeho sociální síť Twitter je totiž začala „nálepkovat“ jako státem nebo vládou financované, což se nelíbí některým prestižním západním značkám. Například americká veřejnoprávní stanice NPR přestala na krátkou chvíli používat Twitter na protest vůči podobným praktikám. Vůči nálepkování se ostře ohradila i britská BBC. Nálepka „government funded média“ jí zjevně nesedí.
Není se čemu divit. Vládní financování médií u velké části publika evokuje autoritářské země, a rozhodně nejde o pozitivní image. Veřejná média především v západní Evropě nebo v Kanadě si výrazně zakládají na své nezávislosti na vládní moci, a to navzdory tomu, že vládní politici mnohdy rozhodují o podobě financování.
Například britská vláda se dlouhodobě snaží o utlumení tzv. „licenčního poplatku“, což je povinný poplatek britských domácností, který má zajistit BBC její nezávislost. Ovšem v přeneseném významu je samotná BBC přece jen závislá na politické vůli, jelikož politici ve skutečnosti rozhodují o míře její nezávislosti. To platí nejen v západní Evropě, ale prakticky kdekoliv, kde se silná veřejnoprávní média vyskytují.
Elon Musk se svým Twitterem úspěšně dělá to, co mu jde dlouhodobě. Trolluje mocné mediální organizace a nutí je tak k protireakci. Tato událost by vlastně ani nestála za zmínku, pokud by se BBC tak ostře neohradila.
Přitom je úplně irelevantní, zda je tato instituce financovaná státem, vládou nebo přímo koncesionáři. Ve výsledku jde tak jako tak o veřejné prostředky. Není důvod se čertit, pokud si americký podnikatel neznalý britských poměrů prostě jen splete model financování britských veřejných médií.
O kvalitě každé instituce veřejné služby ve výsledku rozhoduje její důvěryhodnost. Klíčové tedy je, aby BBC projevovala svou nezávislost na politicích přímo ve svém vysílání, díky tomu, že bude o všech informovat nestranně a nezaujatě. Nejsem si úplně jist, zda se jí to v posledních letech skutečně daří. Jsem však přesvědčen, že samotná instituce by měla být hodnocena jen podle těchto kritérií, a nikoliv podle toho, kdo ji platí…
Elon Musk se svým Twitterem úspěšně dělá to, co mu jde dlouhodobě. Trolluje mocné mediální organizace a nutí je tak k protireakci. Tato událost by vlastně ani nestála za zmínku, pokud by se BBC tak ostře neohradila.