BBC v rámci šetření omezí původní tvorbu o více než 1000 hodin ročně
Redukce velmi významně zasáhne sportovní vysílání vzhledem k tomu, že v oblasti sportovní produkce lze ušetřit velmi významnou sumu. Zároveň se vedení BBC musí smířit s tím, že koncesionářský poplatek, na Britských ostrovech známý pod pojmem „licenční poplatek“, se v nejbližší době nebude zvyšovat.
Brítská veřejnoprávní instituce přistupuje i letos k řadě nepopulárních opatření v oblasti produkce původních pořadů, filmů a seriálů, a především sportu. V rámci nutných úspor omezí původní tvorbu o více než 1000 hodin ročně. Redukce velmi významně zasáhne sportovní vysílání vzhledem k tomu, že v oblasti sportovní produkce lze ušetřit velmi významnou sumu. Ředitel instituce Tim Davie se v souvislosti s aktuálním děním vyjádřuje o dobách velmi vysoké inflace. Dění v mediálním světě však označuje ještě trefnějším pojmem „media super-inflation“.Pod tím si lze představit, že náklady na produkci původních pořadů stoupají u audiovizuálních společností ještě výraznějším tempem než v jiných sektorech. Děje se tak v důsledku tzv. „streamingových válek“, které ženou cenu původní produkce strmě nahoru.
Globální mediální společnosti se totiž předhánějí v tom, která z nich natočí co nejvíce původního obsahu pro placené streamingové platformy. Jen americké streamingové společnosti působící globálně investují letos do původního filmového a seriálového obsahu přibližně 26 miliard dolarů.
Britská BBC je v jistém ohledu rovněž globálním hráčem, ovšem pouze v oblasti programových akvizic a velmi ceněné původní tvorby. Z hlediska komerční činnosti sice přímo nekonkuruje globálním skupinám typu Comcast, Paramount nebo Warner Bros Discovery. I přesto však pro BBC platí stejné ekonomické zákonitosti, když produkuje původní obsah. Vzhledem k obrovské vytíženosti různých herců a produkcí musí BBC vynaložit stále větší prostředky, aby vůbec mohla točit nová díla.
Zároveň se BBC musí smířit s tím, že koncesionářský poplatek, na Britských ostrovech známý pod pojmem „licenční poplatek“, se v nejbližší době nebude zvyšovat. A právě tento fakt je důvodem k výrazným programovým škrtům a nutnosti obrovských úspor.
BBC loni vyprodukovala přibližně 12500 hodin původního obsahu, letošní úspory se tak dotknou přibližně 8 procent tvorby. Management si pro nejbližších 5 let dal za cíl najít provozní úspory ve výši až 400 milionů liber ročně. BBC by měla letos hospodařit s deficitem ve výši zhruba 271 milionů liber, příští rok se předpokládaný deficit vyšplhá až na 352 milionů liber, a to navzdory omezením v produkci. Management přitom původně počítal s maximálním deficitem ve výši 285 milionů liber, tento cíl se však i kvůli inflaci zřejmě nepodaří dodržet.
Psali jsme: BBC World Service se připravuje na provozní i programovou reorganizaci
Glosa: BBC a Gary Lineker už jsou zase kamarádi