Poznámka: Společné česko-slovenské nabídky operátorů jsou minulostí. Je to vůbec problém?
Programy z druhé země lze sledovat legálně díky tomu, že operátoři placených TV služeb již nemají povinnost blokovat přístupy z jiných zemí Evropské unie. Jde o největší pokrok v oblasti placené televize, jaký se kdy podařilo dosáhnout v EU, a z něhož benefitují nejen televizní korporace, ale i koncoví diváci. Buďme rádi, že tuto možnost máme.

Lineární televize má i nadále velmi silnou pozici ve všech evropských zemích. Ilustrační foto Pixabay.com
Fakt, že toto téma stále ještě rezonuje v některých slovenských médiích, je pro mě osobně v dnešní době nepochopitelný. Diváci přece už několik let mají poměrně dost různých možností, jak si zajistit pohodlný příjem českých TV programů, pokud o ně skutečně stojí. Jen se musí smířit s tím, že nebudou mít vše u jednoho operátora, ale budou muset hledat kombinace různých legálně dostupných nabídek.
Chcete sledovat pořady televizní skupiny Nova na Slovensku? Pořiďte si VOYO. Nova s Markízou vám zatleskají a rády vás uvedou ve své statistice. Máte zájem o pořady televizní skupiny Prima? Pořiďte si službu prima+, kde rovněž najdete zajímavý exkluzivní obsah. Zajímá vás Jaromír Soukup? Jděte na Barrandov.tv.
Že to není pohodlné, a že byste radši jednotlivé programy rychle a libovolně přepínali na klasickém televizním, tak jako kdysi? Ano, chápu vás. Na druhou stranu je potřeba si uvědomit, že již nežijeme v éře přeshraničních geoblokací, tak jako kdysi. Dnes je prokazatelně jednodušší dostat se legálně k českému obsahu na Slovensku, a k pořadům slovenských televizí v ČR. Mnohem jednodušší než kdysi. Stačí se zaregistrovat na příslušných stránkách, zaplatit poplatek přímo televizím, a můžete se dívat.
Pochopitelně jsou i jiné cesty, které jsou z pohledu diváka legální. Ovšem vyžadují určitý přehled v tom, jak si zajistit přímé legitimní předplatné českých nebo slovenských TV služeb. Znám několik lidí na obou stranách někdejší federace, kdo si bez problémů platí a sledují TV programy z druhé země. Buďto přes anténu, přes satelit, nebo stále častěji přes internet.
Programy z druhé země lze sledovat legálně díky tomu, že operátoři placených TV služeb již nemají povinnost blokovat jejich sledování v rámci jiných zemí Evropské unie. Jde o největší pokrok v oblasti placené televize, jaký se kdy podařilo dosáhnout v EU, a z něhož benefitují nejen televizní korporace, ale i koncoví diváci. Buďme rádi, že tuto možnost máme.
Nezlobte se však na vašeho operátora, pokud některé kanály z druhé země automaticky nenabízí. Iniciativně je totiž ani nabízet nemůže. Příklad slovenského operátora Orange a jeho internetové TV služby však svědčí o tom, že divák může základní české programy sledovat kdekoliv v EU, pokud si je objedná, a zaplatí. Musí však důvěryhodně doložit, že je bude sledovat i na území České republiky. Operátor tímto krokem vychází svým klientům vstříc v maximální možné míře, a sledování českých stanic na Slovensku pak již neblokuje.
Zároveň však platí, že streamingové služby českých nebo slovenských televizí si můžete objednat bez ohledu na to, ve které zemi dlouhodobě žijete. A to je návod pro všechny, kdo chtějí sledovat pořady Novy, Primy, Markízy nebo JOJ. Jednodušší způsob nenajdete.
Programy z druhé země lze sledovat legálně díky tomu, že operátoři placených TV služeb již nemají povinnost blokovat jejich sledování v rámci jiných zemí Evropské unie. Jde o největší pokrok v oblasti placené televize, jaký se kdy podařilo dosáhnout v EU, a z něhož benefitují nejen televizní korporace, ale i koncoví diváci.
Související článek: Slovenský operátor Orange vyřadil i nevyřadil české TV stanice ze své nabídky