Evropská vysílací unie znovu kritizuje izraelskou vládu za přístup k veřejnoprávním médiím
Kritika Evropské vysílací unie EBU směřuje k plánům izraelské vlády snížit a omezit financování veřejnoprávní skupiny KAN z reklamy, a k možné privatizaci tří nejposlouchanějších veřejnoprávních rádií.
Evropská vysílací unie – EBU, která sdružuje převážně evropské veřejnoprávní televize, se podruhé v průběhu necelých dvou měsíců vyjádřila k dění týkajícím se izraelské veřejnoprávní instituce KAN. Zatímco kritika vysílací unie je v některých záležitostech očekávatelná a oprávněná, nelze se zbavit dojmu, že jde v určité rovině o nepřípustné vměšování do interních politických záležitostí. EBU totiž již v minulosti v rámci veřejné diskuze o budoucnosti izraelské skupiny KAN využila i určitých dosti netradičních nátlakových metod.Izraelská vláda například již v roce 2019 zvažovala výrazné omezení provozu KAN. Vysílací unie si ale tehdy vynutila zachování vysílání v původní podobě. Jako nátlakový prostředek využila fakt, že Izrael v roce 2019 organizoval finále soutěže Eurovision Song Contest, kterou vlastní a zastřešuje právě organizace EBU. Pokud by vláda přistoupila k jakémukoliv omezení KAN, byla organizace EBU připravena zrušit pořadatelství Eurovize v této zemi.
Nyní má EBU potřebu mluvit do uspořádání KAN, a její představy jsou v rozporu s představami izraelské vlády. Plán zrušit tuto instituci sice není na pořadu dne, ovšem není tajemstvím, že izraelská vláda usiluje o výrazné omezení financování tohoto vysílatele z veřejných zdrojů. To by nemusel být tak velký problém, ovšem vláda rovněž zvažuje i významné omezení reklamy na programech KAN. Cílem je zřejmě dosáhnout stavu, aby celá organizace operovala jen s minimálním rozpočtem. Kritici návrhu za tím vidí pomstu vlády vůči KAN za to, že tato organizace informuje o vládě kriticky.
Ať už je to jakkoliv, není úplně šťastné, že se EBU v celé věci tak intenzivně angažuje. Od začátku roku vydala až dvě zásadní prohlášení, která se dostala do západních médií. Organizace KAN je členem EBU, a tak je určitá angažovanost ze strany vysílací unie očekávatelná, ovšem neměla by působit jako maskovaná politická iniciativa.
Snahy izraelské vlády omezit financování KAN jsou dlouhodobé, a pokud bude organizace EBU příliš hlasitě protestovat, může to být paradoxně kontraproduktivní. Klíčové je, aby se stanovil jasný rámec dalšího působení veřejných médií v zemi, a následně je možné k němu vznášet připomínky. Do té doby jsou jakákoliv alarmistická prohlášení Evropské vysílací unie minimálně předčasná.
Psali jsme v lednu: Evropská vysílací unie vyslovila pochybnosti o plánech izraelské vlády týkající se veřejnoprávních médií