Samotná konference byla bohatá na polemiku. Největším překvapením však bylo prohlášení zástupce platformy Skylink Jaromíra Glisníka, který deklaroval zájem skupiny M7 Group o provozování placené platformy v zemském vysílání.
Dále se mluvilo o stavu stížnosti ČASO na nedovolenou veřejnou podporu u Evropské komise a značná část konference byla věnována možným zavádějícím informacím a tvrzením, které se v souvislosti s procesem objevují v médiích. Řešilo se například zmatečné označování standardního rozlišení, které v novém standardu nese zkratku qHD.
K tématu: Přechod na DVB-T2 vyžaduje značné investice i na straně televizí. ČT je odhaduje na 1,4 miliardy
Státní podpora je dle satelitních operátorů selektivní
Členové asociace – Patrik Brom za operátora DIGI CZ a Jaromír Glisník za Skylink – kritizovali veřejnou podporu, která směřuje k téměř výhradě privátním operátorům terestrických multiplexů – Českým Radiokomunikacím a Digital Broadcasting. Příjemcem veřejné podpory je i Česká televize, což je vzhledem k evropským pravidlům v pořádku.
„Satelitáři“ ovšem kritizují fakt, že v otázce veřejné podpory se vůbec nemyslí na domácnosti, ani na nutné náklady komerčních televizí. Většina evropských zemí, které přechází na DVB-T2, přitom kompenzuje právě domácnosti.
Pokud jde o komerční televize, i těm mohou vzniknout významné náklady. Přechod na DVB-T2 totiž neobnáší jen změny ve vysílacích sítích.
ČASO se obává možného zpoplatnění terestrické platformy
Jedním z nejčastějších argumentů „satelitářů“ je obava, že veřejné prostředky mohou být použity k vybudování placené televizní služby v terestrických multiplexech. „Z veřejných prostředků se nám tu postaví placený konkurent. Pokud by šlo o výhradně nezpoplatněné služby, tak by nám to tolik nevadilo,“ řekl na setkání šéf platformy Skylink Jaromír Glisník.
Zjednodušeně řečeno, stát nijak negarantuje, že pozemní vysílání bude „vždy zdarma“, ani tento požadavek nezanesl do zákona. Je tedy jen na operátorech multiplexů, zda a kdy vysílání na běžnou anténu (částečně) zpoplatní. Tuto obavu podporuje i postoj komerčních skupin Novy s Primou, které dlouhodobě deklarují, že své HD programy nenabídnou v terestrice zdarma.
Další informace: Platforma DVB-T2 v Německu i Rakousku by měla být převážně placená. Lze zpoplatnění očekávat v ČR?
Proč se v České republice přikazuje vysílání jen v kombinaci DVB-T2/HEVC?
Satelitním operátorům se rovněž nelíbí zavedení standardu DVB-T2 /HEVC jako jediného přípustného standardu. Tento postup není podle jejich tvrzení obvyklý. Navíc toto řešení přináší zvýšené náklady pro televizní společnosti, jelikož si vyžaduje konverzi obsahu z interlaced na progressive. To obnáší například i konverzi archivů.
Například Česká televize ústy své tiskové mluvčí Karolíny Blinkové odhadla investiční a provozní náklady v souvislosti s přechodem na DVB-T2 až na 1,4 miliardy korun. Investice zahrnují zejména technické investice nutné pro přechod z formátu záznamu obrazu 1080i na 1080p. „Provozní náklady na převod archivu do 1080p zatím nejsou zahrnuty,“ řekla Blinková serveru Digizone.cz a agentuře ČTK.
Dalším subjektem kritiky je proplácení nákladů na dlouhé souběžné vysílání DVB-T a DVB-T2 multiplexů, jakož i možné bezplatné prodloužení frekvenčních přídělů pro operátory terestrických multiplexů. ČASO to považuje za formu veřejné podpory, přičemž odhaduje její hodnotu až na 11 mld. korun.
Skylink má zájem provozovat placenou terestrickou platformu
Největším překvapením středečního workshopu však bylo prohlášení zástupce platformy Skylink Jaromíra Glisníka, který deklaroval zájem skupiny M7 Group o provozování placené platformy v zemském vysílání. Skupina M7 má zkušenost s placenou terestrickou televizí například v Belgii, kde provozuje kódovanou placenou platformu TV Vlaanderen / Antenne TV ve standardu DVB-T2.
Operátor se už informoval u Ministerstva průmyslu a obchodu na možnost provozovat placený zemský multiplex v DVB-T2. Ministerstvo jej odkázalo na Český telekomunikační úřad. Ten však dal Skylinku neurčitou odpověď, že úřad bude postupovat „podle zákona“.
Doporučujeme: IPTV ve Francii překonala příjem na běžnou anténu. Satelitní televizi neohrozila
Proces uvolňování pásma 700 MHz v jiných zemích Evropy
Jak už bylo zmíněno, na konference zazněla i prezentace týkající se postupu jiných zemí při uvolnění pásma 700 MHz. Na tuto přednášku, která vycházela z tematické sekce webu TVKOMPAS.cz navážeme v dalších textech v průběhu příštího týdne. Můžete se tedy těšit i na další informace, které odzněly v rámci přednášky, ale zatím nejsou obsaženy v dosud publikovaných článcích.