Přechod na DVB-T2 vyžaduje značné investice i na straně televizí. ČT je odhaduje na 1,4 miliardy
Přechod na nový vysílací standard DVB-T2 v kombinaci s kodekem HEVC může být mnohem dražší než se očekávalo. Přináší totiž nutné výdaje související s přechodem formátu obrazu z interlaced na progressive a s tím související obměnu v celém produkčním řetězci. Česká televize tyto hrubé náklady vyčíslila na sumu přibližně 1,4 miliardy korun. Zatím tyto náklady financuje z vrácené DPH, nicméně není jasné, zda bude mít k dispozici nutné prostředky i v dalších letech.
„Základní odhad investičních i provozních nákladů je zhruba 350 milionů ročně do roku 2021, což představuje přibližně 1,4 miliardy Kč. Zejména v případě investic je to jen hrubý odhad a bude záležet na rozsahu a načasování jednotlivých připravovaných projektů,“ řekla tisková mluvčí České televize Karolína Blinková. Své vyjádření poskytla webu Digizone.cz i agentuře ČTK.
Další informace: Workshop satelitářů přinesl bohatou polemiku i překvapivé prohlášení šéfa Skylinku
Česká televize nyní projekt přechodu na DVB-T2 financuje právě z prostředků z vratky DPH. Největší investice jsou spojeny s přechodem z formátu záznamu obrazu z prokládaného řádkování na progresivní. Nejnovější kodek HEVC, který je povinně nařízený pro DVB-T2 v ČR, je totiž vhodný právě v kombinaci s progresivním řádkováním.
ČT má navíc obří archiv původní tvorby a vlastních pořadů, jehož transformace si vyžádá značné investice. Náklady ale budou mít i komerční televize, jelikož veškerý TV obsah je vyroben s prokládaným řádkováním. Případná změna si vyžaduje investice do celého produkčního řetězce včetně vysílacích pracovišť, střižen, přenosových vozů a podobně.
Další vývoj budeme pozorně sledovat.