5G Broadcast může být v některých zemích vážnou konkurencí pro anténní příjem televize

Vysílač. Ilustrační foto: Pixabay.com
Pokud budou mít diváci i za 5 let zájem o příjem volně dostupných TV programů přes anténu, mohou tímto způsobem pokračovat. Nicméně komerční televizní společnosti stále více využívají všech dostupných alternativ, zejména placeného vysílání svých programů přes internet, který je pro ně velmi lukrativní.
Zatím se nezdá, že by 5G Broadcast mohl reálně vytlačit DVB-T2 z dominantní pozice v příjmu televize přes anténu. To však platí pouze v evropském kontextu. Na větších trzích, zejména v USA, však může 5G Broadcast přinést podstatně významnější změny, které mohou vyústit i ve „válku vysílacích standardů“, která byla v mediální oblasti k vidění například v segmentu domácího videa, standardu HD-DVD a Blu-ray.
Spojené státy se nyní připravují na přechod k nové generaci terestrického příjmu ATSC 3.0. Tento standard by měl nahradit současnou technologii ATSC 1.0. Vysílacím společnostem by ovšem přinesl výrazně větší možnosti kontroly obsahu přímo u diváků. Pomocí DRM by šlo znemožnit například pořizování nahrávek vybraných televizních pořadů.
Pokud by tato omezení přetrvala, znamenalo by to patrně odklon diváků od terestrického příjmu a přechod výhradně na streamingové platformy. Někteří analytici – například na webu Corcuttersnews.com – dokonce mluví o možném konci bezplatného televizního vysílání na anténě.
Určitou záchranu terestrickému příjmu může přinést právě standard 5G Broadcast tím, že umožní televizním společnostem vybrat si nejvhodnější způsob vysílání v různých oblastech. Zároveň ale dojde k roztříštění trhu, jelikož v různých městech mohou nezávisle na sobě fungovat různé standardy anténního příjmu. To následně zkomplikuje dostupnost bezplatného terestrického příjmu ve státech.