5G Broadcast, DVB-I, DVB-TA. Jaké jsou nové technologie pro rozvoj zemského vysílání?
Manažer Českých Radiokomunikací Marcel Procházka odpovědný za právní a regulační záležitosti zrekapituloval dosavadní zkušenosti s vysíláním přes novou technologii 5G Broadcast a uvedl nové informace k DVB-I a DVB-TA, které lze využít v rámci distribuce televizního obsahu.
Konference Innovation Day, kterou pořádají České Radiokomunikace, je pravidelně místem pro prezentaci nových poznatků z oblasti vysílacích technologií. Manažer Českých Radiokomunikací Marcel Procházka odpovědný za právní a regulační záležitosti zrekapituloval dosavadní zkušenosti s vysíláním přes novou technologii 5G Broadcast, kde Radiokomunikace pokračují druhou fází testů. Technologie 5G Broadcast může sloužit pro přímé vysílání audiovizuálního obsahu do mobilních zařízení, tedy do mobilů a tabletů, bez mobilní telefonní sítě. Vysílání zajišťuje přímo operátor terestrického multiplexu, kde je tato technologie k dispozici. Koncové zařízení, tedy konkrétní telefon nebo tablet však musí podporovat příjem 5G Broadcast.„DVB-T2 poskytuje a bude poskytovat služby na fixních TV obrazovkách a 5G Broadcast přinese možnost TV obsahu na mobilech a tabletech bez zatížení mobilních sítí,“ uvedl Marcel Procházka motivaci operátora k testování této technologie. 5G Broadcast totiž přináší televizním operátorům nové obchodní příležitosti. V době velkých sportovních akcí mohou sloužit jako další zdroj signálu pro koncové diváky na mobilních zařízeních. Díky tomu mohou odbřemenit mobilní sítě od přílišné zátěže.
V rámci 5G Broadcast lze vysílat obsah lineárně, a může jej tedy v jeden moment přijímač prakticky neomezený počet zařízení bez toho, aby došlo k přetížení sítě. Jde tedy o stejný princip, na němž funguje terestrická, satelitní nebo kabelová lineární televize, jen u 5G Broadcastu jde o poskytování televizních programů pro mobilní telefony.
„Pro fixní TV příjem je datová robustnost 5G Broadcast zhruba o 50 procent nižší než u DVB-T2. 5G Broadcast zatím nedosahuje takových parametrů jako DVB-T2. To se však může do budoucna změnit,“ říká Marcel Procházka.
Podle dosavadních praktických testů to vypadá, že operátor musí obětovat část kapacity ve prospěch robustnějšího signálu. V případě 5G Broadcast tak není možné využít teoretickou kapacitu 25 Mb/s, ale v praxi lze pracovat s podstatně nižší hodnotou kolem 6 Mb/s.
Nižší bitrate vysílaných programů však nemusí být problémem vzhledem k tomu, že cílovým zařízením je mobilní telefon, resp. tablet, který má relativně malou obrazovku.
„DVB-T2 poskytuje a bude poskytovat služby na fixních TV obrazovkách a 5G Broadcast přinese možnost sledovat TV obsah na mobilech a tabletech bez zatížení mobilních sítí,“ upřesnil Procházka.
České Radiokomunikace se však soustředí i na další technologie, které mohou být důležité pro další rozvoj zemského vysílání. Příkladem je technologie DVB-I, která umožní velmi plynulý přechod mezi lineárními a nelineárními službami.
„Nyní pro lineární vysílání využíváme DVB-T2. Nelineární obsah dostáváme k divákovi na televizi prostřednictvím kombinace s HbbTV. Nový standard DVB-I by měl umožnit přecházení mezi lineárním obsahem a obsahem přes IP. Výrazně by to mělo vylepšit divácký zážitek při kombinování lineárního a nelineárního obsahu,“ dodal Marcel Procházka.
Další perspektivní službou je standard DVB-TA (Targeted Advertisement), což ocení inzerenti poptávající personalizovanou reklamu v lineárních platformách. Tato technologie umožní vyměnit standardně vysílané reklamní spoty za personalizovanou reklamu. Operátor by díky tomuto standardu mohl mít anonymizovaná data o divácích, která může následně využít k cílení reklamy.
A nakonec došlo i na zmínku o novém kodeku H.266 VCC, který v budoucnu doplní současný kodek HEVC. Podle Procházky by měl nový kodek Versatile Video Coding přinést výraznou úsporu ve výši zhruba 40-50 procent oproti H.265 HEVC. Radiokomunikace však nehodlají nasadit tento kodek do nynějších DVB-T2 multiplexů.
„Pokud bychom to udělali, znamenalo by to nutnost výměny televizorů a set-top-boxů. V budoucnu však neočekáváme další vynucený upgrade zařízení. Chceme, aby k tomu došlo přirozenou obměnou,“ dodal Procházka.
Kodek VVC by v současnosti měl mít uplatnění primárně v internetové distribuci televizního obsahu, tedy ve zpětném zhlédnutí nebo ve videoslužbách na vyžádání. A samozřejmě se nabízí i využití v rámci HbbTV aplikací.